Nahoru
Specialista na voskování podlah a pravidelný úklid

Podlahy vs. koberec

K nejdůležitějším faktorům podlahových krytin patří výběr materiálu, jeho kvalita, odolnost, bezpečnost, ale také nenáročnost nebo náročnost údržby. Každá místnost má své specifické vlastnosti a náročnost užívání, a tak by měla podlahová krytina zohledňovat její funkci a využití.

Typů podlah máme celou řadu například dřevo, lamino, korek, kachlíky, PVC, linoleum a také koberce. Koberce musí samozřejmě přijít na nějaký podklad z výše zmíněných. Takže v podstatě zakryjete už jednu „hotovou“ podlahu. Přesto jsou koberce oblíbenou podlahovou krytinou v bytech i v kancelářích.

Výhodou koberců je, že člověk má příjemný pocit tepla. Tlumí hluk. Má izolační vlastnosti. Koberce mají i ochrannou funkci - chrání podlahu před poškrábáním a mechanickým poškozením. Rovněž s nimi lze efektivně "zakrýt" nedostatky na laminátové či dřevěné podlaze mnohem levnější, než by stála výměna celé podlahy. Existuje nepřeberné množství typů, vzorů a barev, ze kterých můžete vybírat. Vlastnosti koberce určují nejen materiály, ale rovněž i samotná technologie výroby.

Výhod podlah je opravdu mnoho, když samozřejmě záleží na typu podlahy. Jaké jsou tedy další možnosti? Nejdříve si představíme ty nejčastější z nich.

Dřevěné podlahy z masivního dřeva jsou v současné době stále velmi oblíbené i přes to, že jim konkurují krytiny z jiných materiálů. Dřevěné podlahy hřejí, ale je náročnější na péči a údržbu. Nebojte se proto profesionálního pravidelného úklidu.

Mezi obrovské výhody laminátové podlahy patří to, že tato podlaha vypadá hezky a je velmi odolná, je přitom i cenově dostupná. Znáte ji jako klasickou plovoucí podlahu, i když tímto způsobem se dají pokládat i jiné typy podlah.

Životnost korkové podlahy je neuvěřitelná – více než 40 let. Korková podlaha má tichý povrch, který nestudí a také její úklid a údržba je poměrně jednoduchá.

PVC - jedná se o vícevrstvou syntetickou krytinu, která se vyrábí z polyvinylchloridu neboli měkčeného vinylu. PVC se snadno ohýbá, neláme a nevyžaduje speciální údržbu. Moderní PVC splňují hygienické a bezpečnostní standardy, a jsou antialergické.

Výhody linolea jsou dlouhá životnost, vysoká mechanická odolnost, široký výběr barev. Je antialergenní a v běžném bytě nebo domě není příliš náročné na údržbu.

Keramická dlažba je odolná a lze ji použít téměř kdekoliv. Údržba a úklid keramických podlah je poměrně jednoduchý, bát se nemusíte většího množství vody.

Další méně časté materiály, ze kterých můžete vybírat, jsou například lité podlahy, teraco nebo netradiční ekologické podlahy. Litá podlaha je technickou podlahou vylitou z materiálů na bázi epoxidu, polyuretanu nebo cementu. Je velmi odolná a beze spár, takže se snadno udržuje.

Název teraco pochází z italského terrazzo. Označuje směs betonu, do které byly přidány úlomky ušlechtilých kamenů a hornin, například mramoru, čediče apod. a barviv. Směs se používá právě na vytváření litých povrchů, nejčastěji podlah. Někdy tak bývá označena i dlažba vytvořená tímto stylem. Výhodou je především možnost vytvoření požadovaného vzoru. Ekologické podlahy jsou svým způsobem obzvláště u nás stále netradiční variantou. Vyrobeny jsou z čistě přírodních a recyklovatelných surovin, jsou tedy šetrné nejen v životním prostředí, ale i našemu zdraví.

Celkově se dá říci, že podlahy, a že je opravdu z čeho vybírat, vám poskytují rozhodně více variant, než koberec. Ať už jde o materiály, dekory, barvy, možnosti pokládky, údržbu nebo finanční náročnost, podlahy toho nabízí víc, než koberec.  Základem starosti o jakoukoliv podlahu je pravidelný úklid a údržba. Ve větších, komerčních prostorách pak využijeme strojové mytí podlah.

Aktuálně

Montáž podlahy 10.07.2019

Pokud nemáte zkušenosti s lepením nebo pasováním dílců, chováním materiálu, nepravidelným půdorysem a kontrolou podkladu, investice do podlahářů Vám ušetří desítky tisíc za zničenou podlahu.

více zde
Strojové mytí podlah po rekonstrukci 31.05.2019

Všechny povrchy po rekonstrukci nebo stavbě jsou zbaveny prachu suchou cestou, a pokud to materiál umožní, pak i mokrou cestou.

více zde
Impregnace podlah 15.05.2019

Impregnace podlah či nová podlaha může zlepšit vzhled každé místnosti. Chcete-li, aby Vaše podlaha byla čistá, je nutné pravidelně Vaši podlahu udržovat a impregnovat.

více zde

Naši klienti